KULDĪGĀ ATGRIEŽAS MĀKSLINIEKA KĀRĻA GRŪBES DARBI

KULDĪGĀ ATGRIEŽAS MĀKSLINIEKA KĀRĻA GRŪBES DARBI

26.01.2022.

No 26. janvāra Kuldīgas novada muzeja izstāžu un ekspozīciju ēkā ir apskatāma gleznotāja un Kuldīgas Valsts ģimnāzijas skolotāja Kārļa Grūbes 4. personālizstāde “Atgriešanās Kuldīgā”. Muzeja apmeklētāji var aplūkot ainavas, portretus, figurālos gleznojumus un etnogrāfiska rakstura darbus.

Latvijas mākslā atgriezies gleznotājs, kura daiļrade paver līdz šim maz zināmas lappuses Latvijas mākslas vēsturē. Atzīmējot mākslinieka 120. dzimšanas dienu, Kuldīgā atgriežas viņa darbi.

Kārļa Grūbes māksla iekļaujas akadēmiskā reālisma tradīcijās. Mākslinieks pievērsies galvenokārt ainavu glezniecībai un portretam, mazāk pārstāvēta klusā daba – ziedu gleznojumi. Kārļa Grūbes rokraksts saglabājies nemainīgs mūža garumā – viņam raksturīgs gluds gleznojums bez izteiktiem triepieniem un silts kolorīts. Tomēr reizēm viņš ļāvās arī eksperimentiem – krāsas kļuva košākas un triepieni vieglāki.

Kopš 1931. gada mākslinieks Kārlis Grūbe dzīvoja Kuldīgā, kur Kuldīgas Valsts ģimnāzijā strādāja par zīmēšanas skolotāju. Mācot zīmēšanu un mākslas vēsturi, vēlāk arī tehnisko rasēšanu, pilsētā tika aizvadīti vairāk nekā desmit darba gadi. Kuldīgā pavadītais laiks bija radoša pacēluma pilns – tapa gleznainās apkārtnes ainavas, Kurzemei raksturīgie krāšņie tautas tērpi un sadzīves norises tika iemūžinātas etnogrāfiska rakstura gleznojumos. 1934. gada pavasarī Kuldīgas Valsts ģimnāzijas telpās sarīkotajā izstādē skatītājiem tika rādīts bagātīgs darbu klāsts – ap 80 gleznu eļļas tehnikā. Galvenokārt tās bija Kuldīgas šaurās ieliņas, Alekšupītes plūdums, Ventas rumba un pilsētas apkārtnes ainavas.

1944. gadā Kārlis Grūbe kopā ar vecākās māsas ģimeni un māti devās bēgļus gaitās, nonākot Vācijā. 1947. gadā mākslinieks izmantoja iespēju izceļot uz Lielbritāniju, savukārt 1958. gadā Kārlis pārcēlās uz dzīvi ASV, kur Longvjū pilsētā Vašingtonas štatā mita māsas ģimene. Pēc došanās pensijā viņš apmetās Oregonas Latviešu centra mājā, kur devās mūžībā 1998. gada 21. decembrī nepilnu 97 gadu vecumā. Savas dzīves laikā mākslinieks Latvijā vairs neatgriezās, uz dzimteni atceļoja tikai viņa darbi.

Izstāde ir apskatāma līdz 3. aprīlim. Ieeja muzeja izstāžu un ekspozīciju ēkā bez maksas.