top of page

JAUNUMI BANGERTU VILLAS PASTĀVĪGAJĀ EKSPOZĪCIJĀ

08.05.2024.

Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda un Kuldīgas novada pašvaldības finansiālam atbalstam, sadarbojoties ar restaurācijas uzņēmumu SIA “Intarsija”, restaurētās divas 19. gadsimta beigās, neorenesanses stilā izgatavotas mēbeles – rakstāmgalds un krēsls.

 

Abas mēbeles muzeja krājumā iegūtas no Rendas bibliotēkas 2022. gada maijā. 20. gs. 70. gados bibliotēka tās ieguva no kādas mājas Rendas pagastā, un no 1973. gada līdz 2022. gada maijam tās bija eksponētas novadnieka, diriģenta un komponista Ernesta Vīgnera (1850.–1933.) piemiņas istabā Rendā, Rendas bibliotēkā. Šīs mēbeles izmantotas 1985. gadā uzņemtajā Rīgas kinostudijas spēlfilmā “Emīla nedarbi”, kur tās redzamas ārsta kabinetā, ikoniskajā epizodē, kur Emīls ar terīni galvā, sasveicinoties ar ārstu, sasit to pret galda malu.

Laika gaitā abām mēbelēm bija radušies būtiski bojājumi, kā arī veikti neprofesionāli labojumi – nomainīti audumi, neestētiski labota virkne koka detaļu. Mēbeles bojājuši arī koksngrauži, galda kājas zaudējušas daudzas dekoratīvo kokgriezumu daļas. Mēbeļu konstrukcija zaudējusi savu noturību.

Restaurācijas laikā veikta virsmu attīrīšana no netīrumu un pārkrāsojumu slāņiem, nostiprinātas abu mēbeļu konstrukcijas, papildus izgatavojot zudušās un aizvietojot bojātās detaļas, bojātā koksne apstrādāta ar insekticīdu, atjaunots virsmas apdares slānis, kā arī piemeklēti un uzstādīti autentiskajiem materiāliem analogi mēbeļu audumi, atjaunotas galda atvilktņu slēdzenes un to funkcionalitāte. Pateicoties rūpīgai restaurācijai, mēbeles ir atguvušas to sākotnējās estētiskās un funkcionālās kvalitātes, kā arī ir novērsta to turpmāka degradācija.

Pēc restaurācijas abas mēbeles eksponētas Kuldīgas novada muzeja pamatekspozīcijā ''Turīga kuldīdznieka dzīvoklis 20. gadsimta sākumā''. Attiecīgās telpas – kunga kabineta iekārtojums papildināts ar dažādiem tematikai atbilstošiem interjera elementiem. Restaurētās mēbeles apskatei ir pieejamas jau no 2024. gada 1. maija.



Comments


bottom of page