top of page

JAUNIEGUVUMI MUZEJA KRĀJUMĀ

19.05.2023.

Veicot remonta darbus ēkā Kuldīgā, bēniņos aiz spāres atrastas trīs Vācijas armiju grupas “Kurland” apbalvojuma lentes KURLAND. Viena lente tika nodota muzejam, divas paturēja mājas īpašnieki.


Lente gatavota no sudrabpelēkas krāsas kokvilnas auduma ar tumši brūnu diegu ieaustu tekstu un attēliem. Centrā ar lieliem burtiem uzraksts: “KURLAND”, pa kreisi no tā Vācu ordeņa ģerbonis ar Lielmestra (Hochmeister) krustu, pa labi – aļņa galva, kas Kurzemes un Zemgales hercogistes laikā simbolizēja Zemgali. Alnis bija arī Jelgavas – Kurzemes un Zemgales hercogistes galvaspilsētas simbols.


Apbalvojumu pieprasīja izveidot Vācijas armiju grupas “Kurland” komandieris ģenerālpulkvedis Heinrihs Fon Fītinghofs, lai celtu Kurzemes aizstāvju cīņas garu. 1945. gada 29. martā ar Ādolfa Hitlera rīkojumu ieviesa speciālu piedurknes aproču lenti KURLAND (Ärmelband “Kurland”). To varēja saņemt par šādiem nopelniem:

1) nepārtraukta trīs mēnešu piedalīšanās Kurzemes sektora, Serves sektora kaujās pēc 1944. gada 22. oktobra;

2) piedalīšanās vismaz trīs lielkaujās pēc 1944. gada 22. oktobra;

3) par ievainojumiem, kas saņemti aizsardzības sektorā, ieskaitīti ir arī apsaldējumi.


Pamatojoties uz Ā. Hitlera pavēli, 1945. gada 17. aprīlī 19. Ieroču SS divīzijas komandieris izdeva rīkojumu, ka divīzijas karavīri ir tiesīgi saņemt šo lenti. Nav zināms, cik karavīrus armijas grupas „Kurland” virspavēlniecība paspēja apbalvot ar piedurknes aproču lenti. Tas bija pēdējais šāda veida militārais apbalvojums, kuru ieviesa ar Ādolfa Hitlera rīkojumu.


Lenti piešuva pie svārku kreisās piedurknes apmēram 8 – 15 cm virs piedurknes apakšējās malas. Iespējams, lente austa Kuldīgā.

Comments


bottom of page