top of page

Drukātais vārds: Kuldīgas preses vēsture


13.01.2020.

No 25. janvāra līdz 4. oktobrim Kuldīgas novada muzejā būs skatāma izstāde „Drukātais vārds: Kuldīgas preses vēsture”, kas tapusi sadarbībā ar reģionālo laikrakstu „Kurzemnieks” un veltīta avīzes 110 gadu jubilejai.


Izstādē būs iespējams uzzināt vairāk par Kuldīgas preses vēsturi, iepazīt laikraksta „Kurzemnieks” bijušos un esošos darbiniekus, ielūkoties viņu darba gaitās, ikdienas atgadījumos un svētku svinēšanas brīžos. Muzeja apmeklētāji varēs noskatīties dokumentālo filmu „110 gadi 23 minūtēs”.


Ideja par preses izstādes veidošanu laikrakstā „Kurzemnieks” virmoja jau pirms 10 gadiem, šogad beidzot izdevies to realizēt. Ar šo izstādi laikraksts vēlas sabiedrībai atklāt to, ka žurnālistu darbs ir ne tikai steidzīgā ikdiena, kas pilna ar dažādām risināmām problēmām, – darba process laikrakstā ir arī aizraujošs, dažādu joku un interesantu atgadījumu pilns.


„Ar šo izstādi un filmu vēlamies pateikt paldies visiem spalvas brāļiem un māsām par viņu pienesumu. Vēlamies parādīt to, cik daudz cilvēku ilgus gadus ir veltījuši savu darbu, laiku, enerģiju žurnālistu arodam, kā arī apliecināt, ka esam joprojām – cauri gadu desmitiem, dažādām varām, krīzēm, peripetijām – un ka mūsu darbs ir svarīgs un vajadzīgs,” runājot par izstādes vēstījumu, atklāj laikraksta „Kurzemnieks” galvenā redaktore Daiga Bitiniece.


Dokumentālā filma „110 gadi 23 minūtēs” veltīta laikraksta „Kurzemnieks” 110 gadu jubilejai. Filmas scenārijs tapa, iepazīstoties ar vēsturisko materiālu un izvēloties tipiskākos, laikam atbilstošākos attēlus, citātus un filmas kadrus, kā arī interesantākās atmiņas, kas tika ierakstītas gada garumā. Filmas scenārija autore ir D.Bitiniece, filmas operatore un montāžiste – bijusī „Kurzemnieka” darbiniece, „Skrundas TV” žurnāliste Anna Bivbāne, bet aizkadra balss – kuldīdznieks, Latvijas Nacionālā teātra aktieris Jurģis Spulenieks, kura mamma Inguna Spuleniece ir ilggadēja „Kurzemnieka” žurnāliste.


Jau 1909. gadā Kuldīgā tika izdots pirmais nopietnākais laikraksts latviešu valodā – „Kuldīgas Vēstnesis”. Nedaudz vēlāk, 1910. gadā, Nikolaja Jevlampjeva tipogrāfijā pirmoreiz tika iespiests politisks, sabiedrisks un literārs nedēļas laikraksts „Kurzemnieks”, kas ar pārtraukumiem iznāca līdz 1945. gadam. Laiku pa laikam pilsētā tika izdoti arī citi laikraksti, taču tie nebija ilglaicīgi. Pēc kara, 1945. gadā, Kuldīgā iznāca laikraksts „Padomju Kuldīga” – avīzes „Kurzemnieks” mantinieks. 1962. gadā laikrakstu pārdēvēja par „Padomju Dzimteni”, taču 1989. gadā Kuldīgā izdotais laikraksts atjaunoja tā sākotnējo nosaukumu „Kurzemnieks”, kas saglabājies līdz pat mūsdienām.


Ieeja muzejā un izstādē bez maksas.

留言


bottom of page