Muzeju nakts Kuldīgas novada muzejā

03.05.2019.


18. maijā no plkst. 20.00 līdz 24.00 Kuldīgas novada muzeja pagalmā notiks Muzeju nakts brīvdabas pasākums “Senais karotājs”. Tajā apmeklētāji tiks iepazīstināti ar 11.–13. gadsimta karotājiem un viņu dzīvesveidu, tādējādi godinot varoņus, kuri cīnījušies par savu, savas ģimenes un savas zemes brīvību un tās saglabāšanu, savukārt muzeja telpās norisināsies pasākumi, kuros būs iespējams sajust 9.–20. gadsimta vēstures elpu.

Muzeja pagalmā pasākuma apmeklētājiem būs iespēja vērot vēstures izpētes un rekonstrukcijas domubiedru grupas “Baltava” seno amatu demonstrējumus un apskatīt folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” ieroču un aizsargbruņu stendu. Plkst. 22.00 uz pils nocietinājumu vaļņa “Vilkaču” koncertā izskanēs dziesmas par karavīru dzīvi. Pie Kuldīgas novada muzeja tiks organizētas veiklības spēles bērniem, savukārt pie pils vaļņa apmeklētāji varēs pārbaudīt savus spēkus un veiklību, piedaloties tādās karotāju aktivitātēs kā šķēpmešana un cirvju un nažu mešana mērķī. Ikvienam interesentam būs iespēja doties nakts ekskursijā pa Kuldīgas vecpilsētu kopā ar muzeja darbinieci Ingrīdu Poli.

Muzeja ēkā atdzīvosies 20. gadsimta sākuma ekspozīcija, izskanēs Liesmas Lagzdiņas stāstītie varoņstāsti un darbosies rokdarbu kopas “Čaupe” radošā darbnīca. Izstādē “Nianses un silueti” varēs iepazīt vienu no Kuldīgas vecpilsētas šarmantākajām ielām – Baznīcas ielu, savukārt izstādē “Labrīt!” varēs apskatīt mākslinieces Ingas Pūces gleznas. Muzeja administrācijas ēkas muzejpedagoģijas telpā būs iespējams apmeklēt ekspresizstādi “Iepazīsti muzeja krājumu!”, kurā varēs aplūkot priekšmetus no muzeja ieroču un aizsargbruņojuma kolekcijas. Tajā ikviens varēs pārbaudīt savas zināšanas par seno apbruņojumu dažādos vēstures periodos.

Kopa „Vilkači” nodarbojas ar muzicēšanu un 9.–13. gadsimta amatu un cīņu rekonstrukciju. Tās galvenie darbības mērķi ir kultūrvēsturiskā mantojuma popularizēšana un saglabāšana un jauniešu patriotiskā audzināšana caur senā karavīra prizmu. Senais karavīrs ir uzskatāms paraugs tautas gara spēkam, mīlestībai pret dzimteni, alkām pēc brīvības un vēlmei pašam būt saimniekam savā zemē.

Vēstures izpētes un rekonstrukcijas domubiedru grupa “Baltava” savu darbību raksturo šādi: “Vienmēr par interesantāko vēsturē esam uzskatījuši tieši to, kā ir bijis dzīvot kādā vēsturiskā laikā, kā jutušies, darbojušies, strādājuši un domājuši ļaudis senāk. Izpratnei par to cenšamies pietuvoties ne tikai ar akadēmiskām zināšanām, bet arī rekonstruējot seno apģērbu, ēdienus, amatus un cenšoties apgūt mitoloģiju, kādu piekopuši mūsu senči.”

Kultūras ministrijas noteiktais Muzeju nakts pasākuma virsmērķis Latvijā ir celt godā visu laikmetu un visu novadu varoņus un izdzīvot viņu varoņstāstus: “Iekļaujoties Latvijas simtgades stāstā, Muzeju nakts tēma 2019. gadā ir Tālavas taurētājs. 2019. gads, kad atzīmējam Brīvības cīņu simtgadi, ir īstais brīdis pieminēt gan karalauka varonību, gan novērtēt tos, kuru cīņas ierocis ir vārds un taure, spalva un ota. Katram laikam ir savi nepakļāvīgie – sava ceļa gājēji, kas idejas vārdā grauj mūrus un nesatricināmi nostājas pret straumi. Rūdolfa Blaumaņa apdziedātais drosmīgais un neuzpērkamais sendienu varonis – Tālavas taurētājs – lai ir kā simbols tautas varoņgaram, kas ļāvis mums piedzīvot Latvijas simtgadi.”

Ieeja bez maksas

MUZEJU NAKTS PROGRAMMA

www.kuldigasmuzejs.lv