Par savu pieredzi gladiolu audzēšanā stāsta Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidents Laimonis Zaķis

12.08.2018


No 10. līdz 12. augustam Kuldīgas novada muzejā interesentiem bija iespēja apskatīt vairāk nekā 40 gladiolu šķirņu. Apmeklētājiem konsultācijas gladiolu audzēšanā sniedza Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidents Laimonis Zaķis.
 
Laimonis Zaķis ir Gladiolu un īrisu selekcionārs ar gandrīz 40 gadu pieredzi. Viņš ir radījis vairāk nekā 200 gladiolu šķirņu un aktīvi strādā bārdaino īrisu selekcijā. Selekcionārs rīko atvērto durvju dienas savā īrisu dārzā Kandavā, piedalās gladiolu un īrisu izstādēs, kā arī izdod gladiolu un īrisu katalogus. 
 
Laimonis Zaķis atzīst, ka šobrīd viņam ir lielākais selekcionēto ziedu apjoms viņa darba mūžā. Viņa selekcijā šobrīd ir vairāk nekā 500 perspektīvo hibrīdu. Lai sekotu līdzi selekcionētajam materiālam, tās ik dienas jāfotografē, jāapraksta un jāpavairo. Selekcionārs secinājis, ka ir svarīgi ziedu izaudzēt no sēklas, lai tas labāk adaptētos mūsu klimatiskajiem apstākļiem un būtu izturīgāks.
 
Par pirmajām ierosmēm gladiolu audzēšanā stāsta selekcionārs Laimonis Zaķis: “Pirmā interese par šiem ziediem radās jau bērnībā, kad mamma piemājas dārziņā audzēja gladiolas. Vēlāk, strādājot Aizupes Meža tehnikumā, kad tiku pie pirmā zemes gabaliņa, iestādīju savas pirmās desmit mammas dotās gladiolas. Sāku apmeklēt izstādes, tikties ar citiem kolekcionāriem. Savācu vairāk par 100 šķirnēm. Mana pirmā kolekcija sāka veidoties 1970. gadu otrajā pusē. 1980. gadu sākumā veicu pirmos krustojumus, bet 1990. gadu sākumā jau radīju savas pirmās gladiolu šķirnes.” 
 
1995. gadā Laimonis Zaķis ar citiem selekcionāriem nodibināja biedrību – Latvijas Gladiolu draugu klubs, kas vēlāk, piepulcējoties arī īrisu audzētājiem, tika pārdēvēts par Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību.  
 
Kā biedrības prezidents Laimonis Zaķis šobrīd aktīvi nodarbojas ar gladiolu un īrisu popularizēšanu un veido sadarbību ar ziedu audzētājiem visā pasaulē. Selekcionārs atzīst, ka šobrīd esam vieni no pirmajiem gladiolu selekcionēšanā pasaulē. Tomēr uzsver, ka ļoti trūkst jauno speciālistu, kas turpinātu iesākto šajā jomā. 
 
Uz jautājumu, kura gladiolu šķirne selekcionāram ir iecienītākā, Laimonis Zaķis atbild: “Kā īstam selekcionāram, man mīļāko šķirņu nav. Man patīk ziedu daudzveidīgās krāsas un formas un mani aizrauj pats selekcionēšanas process. Katru dienu kaut kas jauns!”
 
Plašāk par gladiolu izstādi: http://www.kuldigasmuzejs.lv/id780/kuldigas-novada-muzeja-uzzied-koso-gladiolu-izstade
 
www.kuldigasmuzejs.lv