top of page

1941. gada deportāciju piemiņas pasākums


28.05.2021.

Šogad aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu. Pieminot deportāciju upurus, 14. jūnijā no plkst. 11.00 pasākumā “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” vienlaikus visā Latvijā lasīs 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdus un uzvārdus. Piemiņas pasākumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas.


Kuldīgā piemiņas pasākums noritēs divās daļās pie piemiņas akmens Pētera ielā. Pirmajā daļā plkst. 9.00 notiks tradicionālais piemiņas brīdis, ko varēs vērot tiešsaistē Kuldīgas novada pašvaldības feisbuka lapā. Tiešraides skatītājus uzrunās Kuldīgas novada Domes pārstāvji, Kuldīgas novada politiski represēto biedrības priekšsēdētājs Uldis Jumiķis, Kuldīgas novada muzeja krājuma glabātāja Ingrīda Pole un Kuldīgas Svētās Trīsvienības draudzes prāvests Vjačeslavs Bogdanovs. Muzikālo priekšnesumu sniegs Ernesta Vīgnera Kuldīgas mūzikas skola.


Pasākuma otrajā daļā, kas sāksies plkst. 11.00, deportēto personu vārdus pie piemiņas akmens lasīs Kuldīgas novada iedzīvotāji. No teritorijas, kuru mūsdienās aptver Kuldīgas novads, izsūtīja vairāk nekā 400 cilvēku. Lasījumi tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem.


Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete norāda: “Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.”


14. jūnija norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji. Kuldīgas novadā pasākumu organizē Kuldīgas novada muzejs. Pasākuma tiešraidi nodrošinās Skrundas televīzija.


Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

Comments


bottom of page