top of page

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena Kuldīgā11.03.2020.

Godinot komunistiskā genocīda upuru piemiņu, 25. martā plkst. 13.00 Kuldīgas novada Dome un Kuldīgas novada muzejs aicina uz ziedu nolikšanu un atceres brīdi pie piemiņas akmens Pētera ielā.


Klātesošos uzrunās Kuldīgas novada Domes pārstāvji, Kuldīgas novada politiski represēto biedrības priekšsēdētājs Uldis Jumiķis, Kuldīgas novada muzeja krājuma glabātāja Ingrīda Pole un Kuldīgas Svētās Trīsvienības draudzes prāvests Vjačeslavs Bogdanovs. Dzejas rindas runās “Kurzemes Radio” balss Dace Blathena.


Pēc piemiņas brīža plkst. 14.00 Kuldīgas vecajā rātsnamā tiks atklāta Tukuma muzeja ceļojošā izstāde “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”. To papildinās Kuldīgas novada muzeja krājuma priekšmeti, kas iepazīstinās ar kuldīdznieku Sibīrijas stāstiem. Atklāšanā piedalīsies arī Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, kura pastāstīs par izstādes tapšanu un UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto nomināciju “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”.


Izstādē atspoguļoti desmit reālu cilvēku un viņu ģimenes locekļu dzīvesstāsti. Vēstuļu autori ir Latvijas un Lietuvas inteliģences un zemniecības pārstāvji, kas savas sabiedriskās darbības, pilsoniskās pozīcijas vai izrādītās pretestības dēļ nokļuvuši padomju varai nevēlamas personas statusā, apcietināti un sodīti pēc Otrā pasaules kara vai izsūtīti uz Sibīriju. Vēstules uz bērza tāss tapušas laikā no 1941. līdz 1965. gadam. Izstāde Kuldīgas vecajā rātsnamā apskatāma līdz 10. aprīlim.


1949. gada 25. martā uz Sibīriju un citiem attāliem PSRS reģioniem deportēja aptuveni 44 000 cilvēku – ģimenes ar bērniem un sirmgalvjiem. Aptuveni 2500 Kuldīgas apriņķa ļaužu tika aizvesti no savām mājām.


1993. gadā tika nodibināta Kuldīgas novada politiski represēto biedrība. Tās biedri regulāri tiekas, lai parunātos un atcerētos tos notikumus, kas piedzīvoti izsūtījumā, kā arī pieminētu tuviniekus, kuri palikuši Sibīrijā.

bottom of page