Kārlis Dazarts. Kuldīgas un Latvijas ainavas pastelī

18.01.2019.

No 18. janvāra līdz 24. februārim Kuldīgas novada muzejā būs skatāma Kārļa Dazarta izstāde “Kuldīgas un Latvijas ainavas pastelī”. Izstādē skatāmi darbi, kuros attēlotas gan labi atpazīstamas Kuldīgas ainavas, gan vietas, kurās noteicošā bijusi mirkļa sajūta un Latvijas skaistums, kas aicinājis mākslinieku tvert pēc košākajām krāsām…

Kārlis Dazarts dzimis 1940. gada 25. augustā Kuldīgas apriņķa Raņķu pagastā. Ar zīmēšanu aizrāvies jau bērnībā, kad pavisam mazs kopā ar vecākiem 1941. gadā izsūtīts uz Sibīriju, kur pavadījis 21 gadu. Turpinājis zīmēt, arī dienot armijā. Latvijā mākslinieks atgriezās 1962. gadā. Šajā laikā autors zīmēja ar parasto zīmuli un darbi bija skatāmi izstādēs Vilgālē, kur mākslinieks tobrīd dzīvoja. Kopš Kārlis Dazarts dzīvo Kuldīgā, sācis zīmēt arī pasteļtehnikā un viņa gleznas ceļo no viena pagasta uz otru. Kārlis Dazarts ir Tautas tēlotājas mākslas studijas ,,Kuldīgas Palete” dalībnieks un viņa darbi piedalījušies vairākās izstādēs.

Kārļa Dazarta gleznu tematika ir daudzveidīga, bet lielāko daļu darbu kolekciju veido ainavas un dabas skati. Reti kurā gleznā nav ūdens. Tas saistīts ar izsūtījumā piedzīvoto: “Biju izsūtīts pie ūdeņiem – pie Hanas upes, kas ietek Jeņisejā. Un ūdeņi palīdzēja izdzīvot.” Kārļa Dazarta gleznām raksturīgi gaiši krāsu toņi un košums. Kā apliecina viņa mākslas cienītāji: “Dazarta gleznām piemīt gaišs starojums!”

Izstādes atklāšana notiks 18. janvārī plkst. 17.00.

Ieeja izstādē bez maksas.

 

© Kuldīgas novada muzejs / 2017