KUNDZES KABINETS

20. gs. sākumā reti kura sieviete strādāja algotu darbu. Turīgas dāmas pienākums bija būt labai sievai, viesmīlīgai saimniecei, audzināt bērnus, kā arī izrīkot kalpotājus, kuri tīrīja māju, vārīja ēst, kurināja krāsnis utt.

Savā kabinetā namamāte uzņēma viešņas, ar kurām sarunājās par aktuālajām tērpu un audumu modes tendencēm, dalījās atmiņās par ceļojumiem, pārrunāja pilsētas kultūras pasākumus un sabiedriskās dzīves jaunumus.

Vienatnē dāma aizpildīja brīvo laiku, lasot kādu grāmatu, izšujot, rakstot vēstules. Kabinetā tika sastādīts viesu saraksts mājas viesībām un ar virēju apspriesta viesību vai ikdienas maltītes ēdienkarte.

No dāmas kabineta loga paveras gleznains skats uz platāko ūdenskritumu Eiropā – Ventas rumbu. Pavasaros un rudeņos pie ūdenskrituma novērojama interesanta parādība – zivis, ceļojot uz nārsta vietām, lec pāri rumbai. Ne velti Kuldīgu mēdz dēvēt par pilsētu, kur zivis ķer gaisā – aptuveni pirms 300 gadiem, hercoga Jēkaba laikā, zivju ķeršanai tika izmantotas īpašas ierīces – zivis ķēra, uz rumbas novietojot īpašus grozus.

© Kuldīgas novada muzejs / 2017