KUNGA KABINETS

20. gadsimta sākumā ikvienam turīgam kungam ēkā, kas viņam piederēja, bija sava istaba jeb kabinets. Šajā telpā labi situēts vīrietis varēja strādāt, noslēgt darījumus, tikties ar partneriem, kā arī aizpildīt savu brīvo laiku, nodarbojoties ar vaļaspriekiem, kas varēja būt, piemēram, kādu priekšmetu kolekcionēšana vai grāmatu lasīšana. Pie kāršu galdiņa nodevās kāršu spēlei ar darījumu partneriem, draugiem vai radiniekiem. Šeit kungu starpā risināja sarunas par politiku un biznesa lietām, kā arī vienatnē pārdomāja jaunu darījumu iespējas vai, gaidot, kad būs gatavas vakariņas, lasīja kādu laikrakstu.

Kunga istabas skapī var apskatīt muzeja pīpju un spēļu kāršu kolekciju. Pīpes gatavoja no koka, kaula, māla, dzintara un akmens. Keramikas un fajansa pīpes ir vissenākās un visizplatītākās pīpes, kādas tikušas izmantotas. Koka pīpes galviņas gatavoja no īpašas ugunsizturīgas koksnes. Visinteresantākās ir t.s. jūras putu pīpes. Tās gatavoja no balta, poraina, dabīga minerāla, ko iegūst Turcijā kopš 19. gs. Jūras putu pīpes parasti ir grezni izgrebtas un tiek glabātas īpašos futlāros.

Kolekciju skapī apskatāma arī daļa no kuldīdznieka Jāņa Mētras spēļu kāršu kolekcijas. Te redzami četru kāršu tipu paraugi: spāņu / itāļu tipa kārtis, vācu tipa kārtis, šveiciešu tipa kārtis, kā arī parastās franču tipa kārtis, kas izgatavotas dažādās valstīs. Apskatāmas liela daļa Latvijā izlaistās kārtis, arī daži lietuviešu un igauņu paraugi. Muzeja lepnums ir Kuldīgas kārtis.

Skapis sevī glabā arī medību piederumu kolekciju no muzeja krājuma – apskatāmi pulvera ragi un skrošu maki, ko izmantoja gludstobra ieroču pielādēšanai – bisēm un pistolēm, ko lādēja pa galu. Šeit ir divi pulvera ragi, kas piederējuši Zlēku muižas baronam Bēram.

© Kuldīgas novada muzejs / 2017