Kā tur īsti bija.. “Vulkānā” ražotie sērkociņi?

Sērkociņu fabrikas “Vulkāns” strādnieki pakošanas nodaļā. 1924.gads

1. jūnijā plkst. 17.00 Kuldīgas novada muzejā norisināsies pasākums “Kā tur īsti bija..?” - interesenti aicināti uz sarunu pēcpusdienu par sērkociņiem, to ražošanu, iepakojumu. Uz pasākumu aicināts ikviens, kuram interesē sērkociņu, to kastīšu un etiķešu vēsture, fabrikas “Vulkāns” vēsture, kā arī sērkociņu kastīšu kolekcionāri.

Kuldīgas rūpniecības simbols un leģenda bija sērkociņu fabrika “Vulkāns”. Arī mūsdienās par šo fabriku ir saglabājušās dažādas atmiņas, kā arī bijušie “Vulkāna” darbinieki atceras dažādus stāstus no rūpnīcas vēstures. Ir saglabājušās ziņas par produkcijas augsto kvalitāti, ražošanas iespaidīgajiem apjomiem un eksporta plašo ģeogrāfiju.

1878. gadā uzņēmējs Luiss A. Hiršmans Kuldīgā atvēra nelielu sērkociņu darbnīcu. Pirmos četrus gadus bija nodarbināti līdz 30 cilvēkiem un ražošana notika īrētā namā Annas ielā 5. 1882. gadā L. A. Hiršmans pārcēla ražošanu uz jaunu fabrikas ēku Jelgavas ielā 45. Drīz vien “Vulkāns” pārsteidza klientus ar jauninājumu – 1886. gadā fabrikā pirmo reizi Krievijas impērijā uzsāka ražot sērkociņus ar sarkanām un dzeltenām galviņām.

Sākumā “Vulkāna” sērkociņi bija visur aizdedzināmi, tas ir, pietika tos pavilkt pret kādu raupjāku virsmu, un tie aizdegās. Tas nebija pilnīgi droši. Sērkociņi berzējoties varēja aizdegties pat kastītē. Vēlāk, apmēram 1880. gadu vidū, “Vulkāna” sērkociņu etiķetēs parādījās uzraksti “impregnated” un “safety”. Tātad pilnīgi droši ar augstu kvalitāti.

Par laiku, kad “Vulkānā” tika ražoti sērkociņi, stāsta arī izstāde, kas šobrīd ir apskatāma Kuldīgas novada muzejā – unikālā Ināras Liepas ceļojošā Leļļu Mākslas muzeja izstāde “Sērkociņu kastītes lietišķā etiķete”. Izstāde sniedz ieskatu sērkociņu rašanās vēsturē, tomēr galvenā loma ekspozīcijā ir etiķetei, kura rotā kastītes vāciņu.

"Kā tur īsti bija?” ir pasākumu cikls par atsevišķu vietu un notikumu vēsturi Kuldīgā un novadā. Turpinot vēsturiskos piedzīvojumu stāstus, pētnieki un vēstures interesenti tiek aicināti uz atmiņu pēcpusdienām, lai pie tējas tases klausītos, stāstītu un atcerētos.

Aicināti visi interesenti!

Ieeja pasākumā bez maksas.

 

Vairāk informācijas par izstādi “Sērkociņu kastītes lietišķā etiķete”: http://www.kuldigasmuzejs.lv/id695/kuldigas-novada-muzeja-skatama-izstade-%E2%80%9Cserkocinu-kastites-lietiska-etikete%E2%80%9D

© Kuldīgas novada muzejs / 2017