Izstāde “Čella stīgu pavēlnieks Kārlis Davidovs” Kuldīgas novada muzejā

Kuldīgas novada muzejā skatāma izstāde “Čellas stīgu pavēlnieks Kārlis Davidovs”.  Šī gada 15. martā aprit 180 gadi, kopš Kuldīgā ārsta un mūzikas cienītāja Jūlija Davidova (1803–1870) un Dorotejas Davidovas (dz. Mihailovičas, 1802–1864) ģimenē piedzima jaunākais dēls Kārlis Davidovs (1838­–1889). Liktenis bija lēmis Kārlim kļūt par čella virtuozu, Eiropā un pasaulē atzītu komponistu, iemīļotu pedagogu un profesoru.

K. Davidovs aizrāvās ar mūziku jau bērnībā. Māte mācīja Kārlim klavierspēli. Tas, ka K. Davidovs saviem konservatorijas čella klases studentiem nereti pats uz klavierēm spēlēja pavadījumus pat beigšanas eksāmenos, norāda, ka viņš šo instrumentu bija apguvis ļoti labi.

Čella spēli K. Davidovs apguva pie Maskavas Lielā teātra orķestra solista Henriha Šmita. Pateicoties viņa stingrajai vadībai, K. Davidovs jau 14 gadu vecumā varēja sniegt pirmo patstāvīgo koncertu. Savu ieguldījumu jaunieša čella spēles meistarības pilnveidošanā deva arī pazīstams Pēterburgas maestro Kārlis Šūberts, kurš konsultēja viņu ierašanās reizēs Maskavā.

Lai pilnveidotu komponista meistarību, K. Davidovs iestājās Leipcigas konservatorijā Vācijā.

No 1860. līdz 1862. gadam K. Davidovs bija Leipcigas Gevanhauza orķestra solists un Leipcigas konservatorijas čella klases profesors. No 1862. līdz 1887. gada rudenim viņš bija Sanktpēterburgas konservatorijas čella klases profesors. No 1876.  līdz 1887. gadam K. Davidovs strādāja par konservatorijas direktoru.

Pateicoties saviem sasniegumiem, K. Davidovs bija Imperatora galma solists un novērtēts ar augstāko apbalvojumu – IV pakāpes Vladimira ordeni.

Lai godinātu izcilā novadnieka piemiņu, kopš 2000. gada Kuldīgā notiek Kārļa Davidova vārdā nosaukts jauno čellistu konkurss.

2018. gadā no 6. maija līdz 12. maijam notiks 10. Starptautiskais Kārļa Davidova čellistu konkurss Ernesta Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolā.  Šogad saņemts rekordliels pieteikumu skaits – 71 pieteikums, pārstāvētas 23 valstis – Latvija, Igaunija, Lietuva, Lielbritānija, Krievija, Dienvidkoreja, Ķīna, Itālija, Vācija, Bulgārija, Baltkrievija, Taivāna, Honkonga, Japāna, Austrija, Čehija, Malaizija, Dānija, Šveice, Izraēla, Francija, Polija, Kuba.   

 

 

© Kuldīgas novada muzejs / 2017