valters.jpg

Ēvalds Valters ir dzimis 1894. gada 2. aprīlī Planīcas pagasta „Eglenieku” mājās mežsarga Miķeļa Šēnberga un Annas Valteres ģimenē. 1897. gadā, kad mazajam Ēvaldam bija tikai 3 gadi, strādājot pie būvdarbiem, tēvam uzkrita baļķis un viņš nomira. Pēc tēva nāves ģimene pārcēlās uz Kuldīgu.

Pēc pamatskolas beigšanas Ēvalds Valters strādāja sērkociņu fabrikā „Vulkāns”. 1912. gadā viņš pārcēlās uz Rīgu, kur sastapās ar sava mūža lielāko un galveno mīlestību – valodu un literatūru. Ē.Valters gribēja daudz lasīt, bet lai lasītu bija jāzina valodas. Rīgā viņš iestājās kādos kursos, kas saucās „Valodnieks”(Язиковед), kur apguva vācu, angļu un franču valodu. Franču valodu mācīja kāda francūziete no Itālijas. Viņa dievināja 17.-18. gs. franču literatūru un iemācīja to Ēvaldam Valteram. Pa dienu viņš bija vienkāršs fabrikas strādnieks.

evalds valters 2.JPG

Ēvalds Valters savās vasaras mājās Rumbas pagasta "Ostos". Foto Modris Rubenis

Sākoties Pirmajam pasaules karam, viņš iestājās latviešu strēlniekos, 5. Zemgales pulkā. Savu aktiera karjeru viņš uzsāka 1917. gadā, kad Pirmā pasaules kara frontē tika izveidota strēlnieku pašdarbības teātra trupa. Pēc kara, 1920. gadā, Ēvalds Valters Maskavā iestājās teātra studijā „Творчество”, bet 1923. gadā kā aktieris darbojās Maskavas latviešu teātrī „Skatuve”. Kad 1923. gadā Ēvalds Valters atgriezās Latvijā, viņš uzsāka darbu Liepājas teātrī, kur strādāja līdz 1928. gadam. Paralēli lasīja lekcijas aktiermākslā Tautas Akadēmijā. No 1929. līdz 1930. gadam darbojās kā aktieris Daugavpils teātrī. 1932. gadā Ē.Valters kopā ar citiem aktieriem izveidoja bez darba palikušo profesionālo aktieru trupu „Tautas Teātris”, kas darbojās Rīgā, Grāmatnieku namā divus gadus. Pēc teātra slēgšanas Valters atgriezās Liepājas teātrī. 1940. gadā viņu iecēla par Jelgavas tautas teātra direktoru. No 1941. gada viņš strādāja Dailes teātrī un Dailes teātrim palika uzticīgs līdz savai pēdējai lomai.

evalds valters 3.JPG

Ēvalds Valters savās vasaras mājās Rumbas pagasta "Ostos". Foto Modris Rubenis

Ēvalds Valters filmējies daudzās Rīgas kinostudijas filmās. Ilgu laiku bija vecākais spēlējošais aktieris pasaulē. Valters ir Kuldīgas pilsētas goda pilsonis un saņēmis arī „Tautas aktiera” goda nosaukumu.

No franču valodas pārtulkojis „Lafontēna fabulas” un Žana Batista Moljēra sarakstītās komēdijas. 1990. gadā Zviedrijā ar pseidonīmu Ints Baltarājs publicēja dzejoļu krājumu „Rusiāde”.

Ēvalds Valters mūžībā aizgāja 1994. gada 26. septembrī 100 gadu vecumā. Viņa pēdējā atdusas vieta ir Brāļu kapi, blakus citiem Latviešu strēlniekiem.

 

Visvairāk mani dzīvē sajūsmina mana Latvija. Tur es ņemu savu iedvesmu, savu prieku. Citur nekur es nebūšu laimīgs. (Ēvalds Valters).

Autore: Jolanta Mediņa

„Kurzemnieks” 2014. gada 2.IV. Nr.39