Režisores Kristīnes Želves filma "Mērijas ceļojums"

25.01.2019.

25. janvārī plkst. 17.00 Kuldīgas novada muzejā būs iespēja noskatīties režisores Kristīnes Želves filmu “Mērijas ceļojums”, kuras pamatā ir patiess stāsts par jaunu sievieti Mēriju Grīnbergu, kas Otrā pasaules kara laikā izglāba lielu daļu Latvijas muzeju kolekciju.

Filma veidota pēc Mērijas Grīnbergas mātes rakstītajām dienasgrāmatām, kas atklāj gan Mērijas neparasto likteni, gan mūsu valsts vēstures pagriezienus. 1944. gadā, kad vācu armija atkāpās un ņēma līdzi Latvijas muzeju dārgumus, Mērija Grīnberga bija vienīgā brīvprātīgā, kas pavadīja šo vērtīgo kravu un pārveda to Latvijā, kamēr citi kravas pavadoņi, kas bija norīkoti pavadīt dārgo kravu, izvēlējās palikt pie Rietumu sabiedrotajiem.

Pateicību par savu veikumu Mērija nesaņēma, turklāt padomju vara pret viņu vērsa aizdomas un represijas par to, kādēļ atgriezusies, par sadarbību ar vācu armiju un par viņas ģimeni, kas bija slavenā Grīnbergu-Grosvaldu dzimta, kuras lielākā daļa bija Rietumos. Pēc atgriešanās Mērijai nācās strādāt rūpnīcā, tikai mūža nogalē viņa atrada darbu tagadējā Latvijas Nacionālās mākslas muzeja bibliotēkā.

Stāsts par šo neparasto sievieti, kas pusotru gadu pavadījusi kopā ar Latvijas muzeju vērtībām, ieinteresējis kino režisori Kristīni Želvi, kas pirmo reizi par Mēriju izdzirdējusi 2014. gadā, kad izstādē “Stūra mājā” bija izveidota neliela istabiņa Mērijai Grīnbergai.

Filma “Mērijas ceļojums” ir viena no programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” filmām un tās pirmizrāde notika 2018. gada 4. maijā.

Ieeja uz filmas seansu bez maksas.

Vietu skaits ierobežots. Pieteikties pa tālr. 63350179