Kuldīgas novada muzejā skatāma izstāde “Sērkociņu kastītes lietišķā etiķete”

Kuldīgas sērkociņu fabrikas

Kuldīgas novada muzejā skatāma unikāla Ināras Liepas ceļojošā Leļļu Mākslas muzeja izstāde “Sērkociņu kastītes lietišķā etiķete”.

Sērkociņu kastīte – priekšmets, kuru ikdienā lietojam, ir nozīmīga mūsu sadzīves sastāvdaļa, bet tai ir daudz lielāka vērtība, ja uz to veramies kā uz dizaina priekšmetu, un to lielā mērā nosaka etiķete, kura rotā kastītes vāciņu.

Protams, svarīgi ir arī sērkociņi – izstādē uzzināsiet to rašanās vēsturi, un tomēr galvenā loma ekspozīcijā šoreiz būs etiķetei.

Sākotnēji, kad kastītes izgatavoja no plāna finiera saplākšņa, fabrikas nosaukumu drukāja uz to vāka. Laika gaitā fabrikas sāka izgatavot sērkociņu etiķetes, kuru kolekcionēšana ir kļuvusi par daudzu cilvēku aizrautīgu nodarbošanos, ko sauc par filumēniju.

Ņemot vērā sērkociņu kastīšu lietotāju plašo auditoriju, daudzi uzņēmēji ātri vien sāka šo ikdienā lietojamo priekšmetu izmantot arī kā unikālu reklāmas laukumu. Etiķete dažkārt bija tik mākslinieciski augstvērtīga, ka tās vērtība ir pielīdzināma lietišķās grafikas mākslas nozarei un izstādē tā tiek īpaši izcelta. Šī iemesla dēļ radās vēlēšanās piešķirt etiķetei lielāku nozīmi, un izstādē tā eksponēta ne tikai oriģinālajā izmērā, bet izmantota arī kā lielisks dizaina priekšmets, kuru var veiksmīgi izmantot interjerā. Īpašu apbrīnu rada Japānā zīmētās etiķetes.

Zīmējums uz etiķetes, tāpat kā uz markas, mazā laukuma dēļ ir tehnoloģiski sarežģīts process, tādēļ var patiesi apbrīnot mākslinieku veikumu.

Paldies Latvijas māksliniekiem – Andrejam Porietim, Benitai Baltbārdei, Irinai Tīrei, Lindai Lūsei un daudziem citiem – par ieguldījumu Latvijas sērkociņu kastīšu etiķešu zīmēšanā, tādējādi popularizējot mūsu valsti pasaulē, jo sērkociņu kastīte bija un ir ne tikai ikdienas sadzīvē lietojams priekšmets, bet arī lielisks suvenīrs!

Īpaši jāizceļ Latvijas sērkociņu fabrikas “Komēta” ražoto sērkociņu kastīšu Sports dizaina autori Aldoni Strīģeli. Slaveno jātnieku uz zirga, šķiet, atceras ikviens!

Sērkociņu kastītes etiķetes izmantoja arī kā spēles elementu – piemēram, kārtis vai domino, ar kuru varēs spēlēties arī izstādes laikā.

Izstādi organizē Ināras Liepas ceļojošais Leļļu Mākslas muzejs.

Sirsnīgs paldies par atbalstu un sadarbību izstādes sagatavošanā Kuldīgas novada Domei, Kuldīgas novada muzejam – personīgi Eduardam Dambergam, Ingrīdai Polei, Ilzei Riekstiņai, Sabiles kultūras nama darbiniecei Ivetai Sērumai un kolēģiem, Liepājas pilsētas muzejam un personīgi Agitai Lejai, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejam - personīgi Ilgai Meijerei un Zanei Biseniecei, Daugavpils Novadpētniecības muzejam – personīgi Valentīnai Slavkovskai un Vladislavam Ivanovam, Jāņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejam – personīgi Valdim Jansonam, Misiņa bibliotēkai – personīgi Ingūnai Milgrāvei, galerijai “Istaba”– personīgi Lindai Lūsei, Sērkociņu fabrikas “Komēta” bijušajam direktoram un īpašniekam Zigmundam Mežniekam, Zaigai Vecumai, asociācijas “Latvijas koks” bijušajam direktoram Andrim Pelzeram, kā arī Diānai Oto, Kristapam Puriņam, Kristai Jansonei, Agitai Porei, Ilzei Tigulei, Inesei Liepiņai, Vladimiram Eihenbaumam, Gunāram Armanam un Voldemāram Šaumanim par mantojumā atstāto unikālo sērkociņu un etiķešu kolekciju!

Izstāde Kuldīgas novada muzejā būs skatāma līdz 14. jūlijam.

Uz tikšanos izstādē!

Izstādes autori

Ināra Liepa un Uldis Liepa

Foto no izstādes atklāšanas: http://www.kuldigasmuzejs.lv/id696/izstades-serkocinu-kastites-lietiska-etikete-atklasana