Kuldīgas novada muzeja ekspresizstādē skatāms arābu dirhēmu depozīts

No 11. līdz 19. novembrim Kuldīgas novada muzejā apskatāms unikāls arābu dirhēmu depozīts, kurš atrasts oktobra beigās Ventas krasta tuvumā Skrundas pusē.

Šī gada oktobra beigās Skrundas novada iedzīvotājs izteica vēlmi dāvināt Kuldīgas novada muzejam 9.-10. gadsimta monētu depozītu. Jaunatklātais monētu depozīts sastāv no 25 veseliem sudraba dirhēmiem un 20 monētu fragmentiem. Vēlajā dzelzs laikmetā noteicošais bija monētu svars, tāpēc tirgojoties pēc nepieciešamības monētas sacirta daļās.

Tuvo un Vidējo austrumu sudraba monētas – arābu jeb kufiskie dirhēmi –  Latvijas teritorijā parādījās 9. gadsimtā. Tiek uzskatīts, ka arābu tirgotāji paši nedevās uz ziemeļu zemēm, bet pirmie dirhēmi šeit nonāca ar vikingu starpniecību. Līdz pat 10. gadsimta vidum Latvijas teritorijā arābu dirhēmi bija dominējošās monētas, kad tos pakāpeniski nomainīja Rietumeiropas denāri.

Līdz šim Latvijas teritorijā ir atrasti tikai 24 arābu dirhēmu depozīti. Zīmīgi, ka šis ir pirmais, kas ir atrasts Ventas tuvumā.

Pateicoties pēdējos gados veiktajiem pētījumiem un jaunatklātajam depozītam, zinātniekiem būs iespēja pārvērtēt Ventas ūdensceļa nozīmi tirdzniecības un kultūras sakaru uzturēšanā vēlajā dzelzs laikmetā.